Ana Sayfa İletişim Site Haritası
Bölümümüz Akademik Kadro Eğitim Hasta Eğitimi Linkler
Ana Sayfa » Hasta Eğitimi » İmmün Sistem Hücreleri » B Hücresi 0

Vücudumuzda mikroplarla savaşan hücrelerden birisi de “B hücresi”dir. B hücresi kemik iliğinde üretilir. Kana karışıp vücutta dolaşarak, reseptörüne (kilitlerine) uygun antijen (anahtar) arar. Bulduğunda diğer hücrelerin (T hücresi) yardımı ile aktiflenir. Bölünerek çoğalır ve “hafıza” daha sonrada “plazma” hücrelerine dönüşür.

Hafıza B hücreleri, aynı tür mikrop vücudumuza tekrar girerse mikrobu tanımak ve çok çabuk savunma yapmak için hazır bekler. Plazma hücreleri “antikor” üretir. Antikorlar Y şeklinde proteinlerdir ve mikropların üzerindeki antijenlere kolayca bağlanır. Böylece mikropların diğer savunma hücreleri tarafından da tanınmasını ve vücudumuzdan temizlenmesini sağlar.

Antikorların 5 tipi vardır: A, D, E, G ve M. Vücudumuzda oran olarak en çok G ve M tipi antikor vardır ama mikroplara en çok maruz kalan ağız, burun gibi organlarda A tipi antikor bulunur.

Çevremizde yasayan pek çok mikrop vardır. Vücudumuz bu mikroplarla biz fark etmeden savaşır. Mikroplarla baş edemediğimiz durumlarda da “hasta” oluruz. Sağlıklı kişilerde yeterli sayıda B hücresi varken bazı hastalıklarda B hücre sayısı değişebilir. Bazı lösemi/lenfoma tipleri ve bazı immün yetmezlikler bu hastalıklara örnek olarak verilebilir. İmmün sistem çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu sisteme dair keşfedilen her ipucu hastalıkların teşhis ve tedavisinde yol almamızı sağlar.

Copyright © U.Ü.T.F Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları İmmünoloji Bilim Dalı 2008-2009 Tasarım: Dr. A. Serkan ŞENTÜRK