Ana Sayfa İletişim Site Haritası
Bölümümüz Akademik Kadro Eğitim Hasta Eğitimi Linkler
Ana Sayfa » Hasta Eğitimi » İmmün Sistem Hücreleri » NK Hücresi (Doğal Öldürücü) 0
Büyütmek için resme tıklayınız

Merhaba, ben "doğal öldürücü" hücreyim, "NK hücresi" olarak da bilinirim. Sakın korkmayın adımdan, benim görevim virüsler ve kanserden korunmanıza yardımcı olmak…

Biliyorsunuz, virüsler bizleri hasta etmek isteyen düşmanlardır. Vücut hücrelerimizi ele geçirir, içlerine yerleşirlerse zararlı ürünlerini hücrelerimize imal ettirirler. Kanser ise bir grup hücremizin vücudumuza bas kaldırıp isyan etmesidir. Öyle fazla çoğalırlar ki bulundukları yere sığamaz, tüm vücuda yayılırlar. Gittikleri yerleri ele geçirir, organlarımızın görevlerini yapmalarına engel olurlar. Kanserli veya virüsler tarafından ele geçirilmiş bozuk hücreler yok edilmezse sağlığımızı kaybeder, hastalanırız.

Vücudumuzda sağlıklı her hücre bayrak taşır (MHC I), hücreler virüsler tarafından işgal edilirse veya programlarındaki bozukluklar sonucunda kanserleşmeye yönelirlerse sahip oldukları bayraklarını kaybederler. Benim görevim, vücutta devriye gezerek bayraklarını kaybetmiş hücreleri saptamak ve bunları yok etmektir. Bunları ise içimde taşıdığım bomba benzeri moleküller ile gerçekleştiririm.

Bazen gücüm bunları tek basıma başarmaya yetmez, o zaman bazı maddeler salgılayarak çağrılar gönderirim. Savunma sistemimizin diğer hücreleri, sitokin olarak bilinen bu maddeleri tanıyarak yardıma gelirler.

Copyright © U.Ü.T.F Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları İmmünoloji Bilim Dalı 2008-2009 Tasarım: Dr. A. Serkan ŞENTÜRK