Ana Sayfa İletişim Site Haritası
Bölümümüz Akademik Kadro Eğitim Hasta Eğitimi Linkler
Ana Sayfa » Hasta Eğitimi » İmmün Sistem Hücreleri » T Hücresi 0

Benim adım T hücresi. Vücudumuzda bulunan ve hastalıklara karşı savunma için hazır bekleyen bağışıklık sistemi hücrelerinden biriyim. Benim uygulama alanıma giren görevlerden bazılarını size aktarmak istiyorum.

Öncelikle vücudumuzdaki büyük kemiklerin iç kısımlarında üretilmekteyim. Olgunlaşmak için “timus” denen organa gidip eğitim alırım, farklı işlevler için değişime uğrarım ve bana görev verildiğinde diğer savunma elemanları ile işbirliğine giderek işin özelliğine göre çeşitli aktiviteler gösteririm.

Ana görevim hücresel bağışıklığı sağlamak, diğer hücrelere (örneğin genel bağışıklığı sağlayan B hücresi vs..) yapması gereken isleri aktarmak ve sonuçta vücudu sağlıklı tutmaktır.

Vücudumuzu korumak ve sağlıklı kalmasını devam ettirmek üzere is bölümü yapmış olan 2 çeşidim bulunmaktadır. “T helper “(yardımcı) diye adlandırılan tipim bir orkestra şefi gibi bütün bağışıklık sistemi hücrelerini yönetirken, “T sitotoksik “tipim ise zararlı ve enfekte hücrelerle temas ederek onların direkt olarak öldürülmesine yol açmaktadır.

Benim ailemden olan bir kısım hücrede bu yabancı ve zararlı olan hücre ve maddeleri hafızasında tutup vücuda tekrar girdiklerinde hızlı cevap vermek üzere hazır beklemektedir.

Sonuç olarak benim ailem çok geniş bir ailedir ve diğer immün sistem hücreleri ile devamlı irtibat halindedir.

Copyright © U.Ü.T.F Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları İmmünoloji Bilim Dalı 2008-2009 Tasarım: Dr. A. Serkan ŞENTÜRK